Procesą kompiuterio programą paleidusio mygtuko paspaudimu apie 9.45 val. pradėjo krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė, jis baigėsi maždaug po valandos.
Sąrašą keturių nepriklausomų stebėtojų akivaizdoje sudarė kompiuterio programa, jį parašu dar turės patvirtinti ministrė.
„Šiandien susirinkome šioje salėje sudaryti 2025 metų karo prievolininkų sąrašus, kuriais vadovaujantis karo prievolininkai bus šaukiami atlikti privalomąją karo tarnybą“, – sakė Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktoriaus Arūnas Balčiūnas.
Pasak jo, atsitiktine tvarka sudaromi šešių šalies regionų – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus – karo prievolininkų sąrašai.
Pašaukti į tarnybą šiemet planuojama 3 865 jaunuolius.
„Šiai dienai jau dabar yra pareiškę norą virš 700 jaunuolių atlikti karo prievolę. Tai yra geras signalas“, – pažymėjo A. Balčiūnas.
R. Riabovo / BNS nuotr.
Dar keli šimtai aukštųjų mokyklų studentų ar absolventų tarnybą galės atlikti dalyvaudami jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose.
Tikisi paskelbti penktadienį
Šauktinių sąrašą, A. Balčiūno teigimu, tikimasi paskelbti penktadienį.
Studentai į karo prievolininkų sąrašą netraukiami, tačiau jie po aukštosios mokyklos baigimo iki 26 metų dar gali būti pašaukti vieną kartą.
Tarnybą atlikti savanoriškai gali jaunuoliai ir merginos nuo 18 iki 38 metų, jiems sudaromos galimybės pasirinkti norimą tarnybos vietą ir laiką bei gauti maksimalias kaupiamąsias išmokas.
Besimokantieji aukštosiose mokyklose ir norintieji tarnauti gali stabdyti studijas privalomosios karo tarnybos laikotarpiui arba studijuodami per trejus metus baigti jaunesniųjų karininkų vadų mokymus. Dar yra galimybė atlikti savanorišką nenuolatinę karo tarnybą Krašto apsaugos savanorių pajėgose.
Pirmųjų šauktinių tarnybos pradžia planuojama vasario pradžioje – Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų batalione.
A. Balčiūno teigimu, šiemet pirmą kartą karo prievolininkai tarnybą galės atlikti Lietuvos didžiojo etmono Kristupo Radvilos Perkūno ryšių ir informacinių sistemų batalione bei Karo laivų flotilėje. Į juos šiemet bus atitinkamai pakviesta tarnauti 60 ir 26 jaunuoliai.
„Nežinau prasmingesnio įsipareigojimo valstybei“
„Valstybė yra stipri, tiek kiek yra stiprūs jos piliečiai ir taip pat vieningi. Aš nežinau prasmingesnio įsipareigojimo valstybei negu pasiryžimas ją ginti, pasiryžimas atiduoti gyvybę“, – kalbėjo D. Šakalienė.
Pasak jos, ateityje didelis dėmesys bus skiriamas siekiant gerinti tarnybos sąlygas, patrauklumą, motyvaciją.
Ministrė taip pat žadėjo su atsakingais atstovais aptarti sveikatos problemų įtakos tarnybai klausimus.
„Iš tiesų, kad kas antras jaunuolis nėra tinkamas tarnybai yra nenormalūs skaičiai. Preliminarūs atsakymai yra, kad tai – derinys sveikatos ir motyvacijos“, – kalbėjo ji.
A. Balčiūnas pastebėjo, jog buvo fiksuoti pavieniai atvejai, kai prievolininkai pateikdavo pasenusias pažymas apie mokymąsi aukštosiose mokyklose užsienyje.
D. Šakalienės teigimu, norint didinti šaukiamų jaunuolių skaičių – reikalinga plėsti infrastruktūrą, instruktorių skaičių.
„Mes didinti ribinį skaičių bandome jau keleri metai iš eilės ir apie visuotinį šaukimą deklaruojame kelis metus iš eilės. Deja, personalo ir infrastruktūros situacija – iš esmės nepasikeitusi, kaip mums trūksta šimtų žmonių, kurie galėtų mokyti pašauktuosius karius, taip ir toliau jų trūksta“, – sakė ministrė.
Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktoriaus žiniomis, dabartinė infrastruktūra leidžia priimti apie 4 tūkst. šauktinių.
Nuo kitų metų – pokyčiai
Pastaraisiais keletą metų šauktinių skaičius auga maždaug po 20 karių. 2024-aisiais į tarnybą buvo pašaukta apie 3,9 tūkst. jaunuolių, maždaug pusė jų tarnybą pasirinko atlikti savanoriškai.
Nuo šių metų sausio 1 dienos jaunuoliai, sulaukę 17-ojo gimtadienio, per vieną mėnesį privalės susisiekti su kariuomenės Karo prievolės komplektavimo tarnyba, kur bus organizuojamas pirminis sveikatos patikrinimas dėl tinkamumo karo tarnybai. Taip siekiama pasiruošti būsimai karo prievolės pertvarkai, ji prasidės kitąmet.
Praėjusiais metais priimta šauktinių reforma numatoma, kad atlikti karo tarnybą bus šaukiami mokyklą baigę 18–22 metų jaunuoliai. Savanoriškai tarnybą norintys atlikti asmenys tą padaryti galėtų nuo 18 iki 39 metų.
Studentams, į aukštąją mokyklą įstojusiems iki jų įtraukimo į karo prievolininkų sąrašą, tarnyba galės būti atidedama, sudarant sąlygas ją atlikti pareiškus norą.
Taip pat nuo dešimties iki 12 mėnesių pailginta alternatyviosios tarnybos trukmė. Taip pat tie jaunuoliai, kurie yra pabaigę aukštąsias mokyklas ir įgiję specialybes, kurių kariuomenėje trūksta ar kurių kariuomenė nerengia, bus kviečiami į tarnybą trims mėnesiams.
Pasak A. Balčiūno, skirtingų tarnybos atlikimo būdų atsiradimas lems bendro skaičiaus augimą.
Naujausi komentarai