„Visumoje – ir tą atsakingai pareiškiu – ši Vyriausybės dalis, kokią jau turime, lyginant ministrus pagal portfelius su ankstesniąja Vyriausybe, atrodo netgi pajėgesnė“, – trečiadienį Prezidentūroje sakė G. Nausėda.
„Bet manau, kad šis kabinetas susidurs ir su didesniais iššūkiais, negu ankstesnė Vyriausybė“, – svarstė jis, pažymėdamas ne tik išorines Lietuvai kylančias grėsmes, bet ir komplikuotesnę koalicijos sudėtį.
„Ši koalicija veikiausiai nedirbs tokiu principu, kaip dirbo ankstesnioji, kuomet konservatoriai kitus koalicijos partnerius buvo nustūmę ir liepė tylėti kamputyje. Šitoje koalicijoje, veikiausiai, tie likusieji koalicijos partneriai su tokiu statusu nesutiks ir dėl to gali būti daugiau įtampos“, – dėstė jis.
Trečiadienį prezidentas pasirašė dekretą, kuriuo patvirtino 12 socialdemokrato Gintauto Palucko Vyriausybės narių. Visgi, šalies vadovas nebuvo linkęs vertinti ar „rašyti pažymius“ paskirtiesiems ministrams, kol jie dar nepradėjo dirbti.
„Gali atsitikti, kad tas kandidatas, kurį šiandien aš vertinu labai gerai, gali pasirodyti procese silpnesniu, negu aš įsivaizdavau. Ir atvirkščiai – tas, kurį aš vertinau kaip silpnesnį, gali atsiskleisti ir priimti labai gerus sprendimus“, – tikino jis.
Bet manau, kad šis kabinetas susidurs ir su didesniais iššūkiais, negu ankstesnė Vyriausybė.
Paaiškino, kodėl neįtiko S. Podėnas ir V. Kulikauskas
Prezidentas taip pat atsakė, kodėl naujojoje Vyriausybėje nebus dviejų „aušriečių“ ministrų kandidatų – į aplinkos ministrus siūlyto Sigito Podėno ir į Teisingumo ministeriją teikto Virginijaus Kulikausko. Anot šalies vadovo, šie pretendentai nesugebėjo atsakyti, kokie būtų jų prioritetai Lietuvai pirmininkaujant Europos Sąjungos (ES) Tarybai.
„Visus kandidatus atidžiai išklausiau, turėjome labai įdomius ir turiningus pokalbius. Vertinau ne tik kandidato kvalifikaciją, bet taip pat jo įžvalgas dėl ateities. Ir vienas iš svarbiausių klausimų buvo, kokie kandidato prioritetai, atsižvelgiant į tai, kad 2027 m. pirmąjį pusmetį Lietuva perims pirmininkavimą Europos Tarybai. Šiems dviem kandidatams į šį klausimą nepavyko atsakyti ir tai buvo esminis minusas, nes manau, kad tai yra vienas iš svarbiausių dalykų – kad kandidatas žinotų, ko jis ketina siekti pirmininkavimo laikotarpiu“, – trečiadienį Prezidentūroje sakė G. Nausėda.
„Kilo abejonių dėl kai kurių kandidatų (neįvardijant konkrečiai) vadybinių gebėjimų. Prie didžiausios pagarbos jų akademinei kvalifikacijai, vis dėlto, ministro pozicija reikalauja ir tam tikrų specialiųjų žinių. Dar svarbiau – reikalauja bendro požiūrio į sektorių, gebėjimo gerai suvokti sektoriau interesus ir būti pasirengusiam už tą sektorių labai tvirtai stovėti“, – dėstė jis.
„Turint omenyje, kad Žemės ūkio ministerijai tikrai tvirtai žinantis ko nori siekti žmogus, Aplinkos ministerijai taip pat turėtų vadovauti stiprus ministras, kad galima būtų sukurti tam tikrą interesų atsvarą. Esant jai, sprendimai galėtų būti optimalūs“, – savo poziciją dėstė jis.
Kriterijus naujiems kandidatams išlieka – jie negali priklausyti „Nemuno aušrai“
G. Nausėda taip pat pakartojo jau anksčiau išsakytą reikalavimą „aušriečių“ kandidatams – jis tikisi, kad koalicija pateiks technokratų, nepriklausančių „Nemuno aušros“ partijai, pavardes.
„Manau, kad tas kriterijus, kad galėtų būti technokratas, tačiau plataus požiūrio technokratas – jis toliau lieka galioti. Žinau, kad tiek „Nemuno aušra“, tiek premjeras G. Paluckas jau ieško ir jau formuluoja naujas kandidatų pavardes. Ir šių pirminių duomenų (...) aš manau, kad tai bus pakankamai rimti kandidatai, kuriuos bus galima svarstyti“, – užsiminė prezidentas.
„Galimas dalykas, kad ši situacija be dviejų ministrų yra laikina. Teisiniu ir politiniu požiūriu ji nieko nereiškia, nes Vyriausybė prisieks ir pradės dirbti po savaitės. O per tą savaitę galima tuos du likusius kandidatus surasti ir aš manau, kad tokia tikimybė yra labai didelė“, – vylėsi jis.
Tikina, kad neturi išankstinio nusistatymo dėl „Nemuno aušros“
Aptardamas pasirašytą dekretą dėl naujosios Vyriausybės sudėties, G. Nausėda tikino neturįs išankstinių nusistatymų Remigijaus Žemaitaičio vedamos „Nemuno aušros“ atžvilgiu. Pasak jo, tai įrodo ir jo sprendimas pritarti „aušriečių“ siūlomai Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininko Igno Hofmano kandidatūrai į žemės ūkio ministrus.
„Dar vieną pastabą norėčiau išsakyti – dėl išankstinio nusistatymo „Nemuno aušros“ atžvilgiu. Aš girdžiu tokių pastabų. Geriausias paneigimas, kad to nėra yra tai, kad aš patvirtinau „Nemuno aušros“ kandidatą į žemės ūkio ministrus. Galiu pasakyti net daugiau: man šis kandidatas padarė labai neblogą įspūdį“, – spaudos konferencijoje sakė prezidentas.
Nemano, kad Vyriausybės formavimas vyko chaotiškai
Formuojant naująjį Vyriausybę, proceso metu pretenduoti į ministrus atsisakė net du kandidatai – į vidaus reikalų ministrus teiktas Alytaus meras Nerijus Cesiulis bei į teisingumo ministrus siūlytas advokatas Gintautas Bartkus.
G. Nausėda mano, kad pastaruosius kandidatus pasiūlymas dirbti Vyriausybėje užklupo netikėtai.
„Galimas dalykas, kad kai kurie žmonės iki galo visų aspektų nebuvo apgalvoję arba juos tie pasiūlymai užklupo netikėtai“, – svarstė jis.
„Nemanau, kad dėl to visas procesas tampa toks nepriimtinai chaotiškas. Sakyčiau, procesas pakankamai sklandus“, – apibendrino jis.
Dėl susitikimo su M. Jakubauskiene įvyko miskomunikacija: kandidatė pasirodė profesionaliai
G. Nausėda teigia, kad viešojoje erdvėje pasirodę teiginiai, esą kandidatė į sveikatos apsaugos ministres Marija Jakubauskienė pokalbio Prezidentūroje metu atsakė ne į visus klausimus – yra tam tikras nesusipratimas. Anot jo, socialdemokratų pasiūlyta kandidatė pasirodė profesionaliai.
„Aš manau, kad čia buvo šiokia tokia miskomunikacija. Iš tikrųjų į beveik visus klausimus buvo atsakyta. Galima ginčytis galbūt dėl kai kurių klausimų, gal mes tikėjomės išgirsti kitokį atsakymą. Tačiau kandidatė pasirodė profesionaliai ir po to tas spalvų sutirštinimas buvo ne tai, ko aš siekiau komunikuodamas žinutę po susitikimo su sveikatos apsaugos ministre“, – tikino prezidentas.
G. Nausėda ir kandidatė į sveikatos apsaugos ministres M. Jakubauskienė susitiko pirmadienį. Po susitikimo vykusioje spaudos konferencijoje šalies vadovo vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė užsiminė, jog nors susitikimas ir buvo turiningas, kandidatė atsakė ne į visus keltus klausimus.
„Į ne visus tuos klausimus buvo atsakyta iki galo, tačiau labai svarbu pažymėti, kad kandidatė tikrai pademonstravo labai aiškų norą dirbti komandoje, su suinteresuotomis grupėmis, įsiklausyti, yra atvira nuomonei ir tikrai išgirdome pakankamai plačią, išsamią programą, ką ketintų veikti ir kokių rimtų darbų Lietuvai galėtų atnešti“, – pirmadienį sakė patarėja.
ELTA primena, kad prezidentas G. Nausėda trečiadienį pasirašė dekretą dėl naujosios Vyriausybės sudėties. Naujasis kabinetas – be dviejų ministrų. Vis dar liko neaišku, kas vadovaus Aplinkos ir Teisingumo ministerijoms.
Prezidentas į finansų ministrus patvirtino jau anksčiau šias pareigas ėjusio Rimanto Šadžiaus kandidatūrą, į krašto apsaugos ministres – parlamentarę Dovilę Šakalienę, į kultūros ministrus – Seimo narį Šarūną Birutį, į socialinės apsaugos ir darbo ministres – parlamentarę Ingą Ruginienę, į susisiekimo ministrus – Seimo narį Eugenijų Sabutį, į sveikatos apsaugos ministres – VU Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto direktorę Mariją Jakubauskienę, į švietimo, mokslo ir sporto ministres – parlamentarę Ramintą Popovienę, į vidaus reikalų ministrus – Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorių Vladislavą Kondratovičių, į užsienio reikalų ministrus – iki šiol prezidento vyriausiojo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais pareigas ėjusį Kęstutį Budrį.
„Vardan Lietuvos“ į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją pasiūlė parlamentaro Luko Savicko kandidatūrą, į energetikos ministrus – šias pareigas jau ėjusį Žygimantą Vaičiūną. Jų kandidatūras prezidentas patvirtino.
Tuo metu „Nemuno aušra“ į į žemės ūkio ministrus buvo pateikusi Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininką Igną Hofmaną. Jis, kitaip nei kiti „aušriečių“ kandidatai, prezidento palankumo sulaukė.
(be temos)