Pereiti į pagrindinį turinį

B. Burgis: aukščiau – tik dangus

Knygoje apie Bronislovą Burgį atvirumo netrūksta: buvo moralinis vedlys, mokė drąsos, aštriai reiškė savo nuomonę, turėjo viziją ir mokėjo ja uždegti kitus.

Šimtas bendraautorių

„Netiesa, kad aukštai virš debesų sklandantis erelis visada ieško maisto. Kartais jis tiesiog gyvena danguje“, – knygos „Bronislovas Burgis. Aukščiau – tik dangus“ pristatymą vedėjai pradėjo Kauno technologijos universiteto (KTU) docento, vieno iš KTU gimnazijos įkūrėjo ir ilgamečio vadovo, matematikos mokytojo B. Burgio žodžiais.

Leidinys pristatytas KTU „Santakos“ slėnio – mokslo, studijų ir verslo centre, minint 75-ąsias B. Burgio gimimo metines.

„Bronius nenorėjo rašyti knygos. Sakė: dar ne laikas, dar ne. Dabar atėjo tas laikas“, – našlė Albina Burgienė džiaugėsi šeimos draugo Edvino Giedrimo sumanymu ir dvylikos alumnų iniciatyva.

Netiesa, kad aukštai virš debesų sklandantis erelis visada ieško maisto. Kartais jis tiesiog gyvena danguje.

Knyga „Bronislovas Burgis. Aukščiau – tik dangus“ bendraautoriais tapo 100 žmonių. Savo prisiminimus į puslapius sudėjo „Metų kaunietė 2021“ gydytoja, vaikų neurologė Milda Dambrauskienė, JAV „West Point“ karo akademijos auklėtinis ir Seimo narys Giedrimas Jeglinskas, matematikas dr. Giedrius Alkauskas, filologas dr. Ugnius Mikučionis-Vizgirda, duomenų strategas Alfredas Chmieliauskas ir daug kitų įvairiausių specialybių gimnazistų, jų tėvai, mokytojai, draugai, bendražygiai, bendraminčiai, artimieji. Šalia ir paties B. Burgio kūryba – eilėraščiai, mintys.

„Knyga skirta neeilinei asmenybei, gyvenusiai taip, kaip jam atrodė teisinga. Iki gyvenimo pabaigos B. Burgis buvo aukščiausios moralės pavyzdys, kuriam pasakytas žodis, jo laikymasis buvo pamatiniai gyvenimo principai. Knygos puslapiuose sugulę prisiminimai ir yra geriausias to liudijimas ir palikimas ateičiai“, – kalbėjo alumnai, kurių dėka knyga išvydo dienos šviesą.

Atmosfera: knygos pristatymas priminė jaukų prisiminimų vakarą. Regimanto Zakšensko nuotr.

Eksperimentas pasiteisino

KTU gimnazijos direktorius atgimė ne tik knygos puslapiuose, bet ir susirinkusiųjų lūpose.

„Pasistengsiu sureikšminti pirmąją laidą, nes būtent nuo mūsų priklausė, eksperimentas žlugs ar tęsis. Kaip matote, mes tai padarėme. Viskas tęsiasi ir gan ilgai“, – pirmosios laidos gimnazistas, IT ekspertas ir vadovas Marijus Strončikas dėkojo ne likimui, o B. Burgiui. Surinkęs pačius gabiausius mokinius į eksperimentinę gimnaziją, į pasaulį jis juos paleido dar didesniais žmonėmis. Šiandien KTU gimnazijos alumnai gydytojai, dėstytojai, bankininkai, ekonomistai, verslininkai, dirbtinio intelekto vystytojai, pilotai.

„Yra trys dalykai apie laiką, gimnaziją ir gyvenimą po jos. Pradėsiu nuo pirmojo. Paradoksalu, bet pirmos kartos gimnazistai dabar švenčia savo penkiasdešimtmečius. Būdamas maždaug 49 metų, B. Burgis sugalvojo gimnaziją, o likus gal trims mėnesiams iki jubiliejaus, ji startavo. Gerai pagalvokite, pirmosios kartos gimnazistai, ar visi esate sukūrę savo gimnazijas? B. Burgis tai darė kaip tik šiuo metu“, – M. Strončikas mintimis grįžo į Studentų gatvės Statybų fakulteto trečiąjį aukštą, kur ir buvo pradėta rašyti KTU gimnazijos istorija. Moksleiviai, kurie anuomet stovėjo prie lentos, dabar stovi kitoje pusėje – jie moko jaunąją kartą.

„Tos patalpos buvo užkrėstos veiksmingumu. Dabar jose dėstoma apie dirbtinio intelekto technologijas, kurios keičia ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį taip, kaip anuomet mus keitė B. Burgis“, – gimnazijos vadovas, anot M. Strončiko, mokėjo paveikiai kalbėti, todėl moksleiviai žinojo, kad gyvenime viskas pasiekiama, kad tai tik laiko ir pastangų klausimas.

Puoselėja vertybes

Nors asmeniškai mokytojo nepažinojo, 35-os laidos KTU gimnazijos vienuoliktokė Ugnė Žirgulė apie B. Burgį atsiliepė pačiais šilčiausiais žodžiais. Suvokusi, kad gyvenimas po darželio nesibaigia, ji žinojo, kad mokysis tik KTU gimnazijoje.

„Iš pradžių didžiausią įtaką šiam mano sprendimui turėjo tėvai – Sandra ir Vytautas, 4 ir 5 laidos alumnai. Iš jų apie gimnaziją girdėjau vien gerus žodžius ir kai sakau „vien gerus“, tą ir turiu omenyje. Žinot, kai kažkas skamba per gerai, kad būtų tiesa, o man taip ir atrodė, paaugusi nusprendžiau atlikti tyrimą. Paklausite, kur? Žinoma, feisbuke, – maniusi, kad svarbiausia informacija B. Burgio anketoje bus jo profilio nuotrauka, draugų skaičius ir santykių statusas, U. Žirgulė nepajuto, kaip benaršant prabėgo visa valanda. – Skaičiau visus įrašus ir kuo labiau gilinausi, tuo labiau mane žavėjo šio žmogaus pozityvumas, energija ir išmintis. Iššifravau kelis žodžių junginius, pasigrožėjau jo anūkės darbais, net išsprendžiau aštuntokams skirtą uždavinį. Po tos valandos supratau, kad B. Burgis buvo žmogus, kuris ne tik turėjo viziją, bet ir mokėjo ja uždegti kitus. Taip gimė tuometė eksperimentinė, o dabar tiesiog KTU gimnazija.“

Anot vienuoliktokės, B. Burgio vardas gimnazijos bendruomenėje ir šiandien turi ypatingą svorį. Jis – legenda. Gimnazija puoselėja B. Burgio įdiegtas vertybes, o jo darbus tęsia dabartinis mokyklos direktorius Tomas Kivaras.

„Meilė mokslui, žinių troškimas, nepaliaujamas mokymasis – visa tai sutelpa į frazę „Aukščiau – tik dangus“, – U. Žirgulė pabrėžė, kad gimnazistų siekiai neturi ribų, o KTU gimnazija buvo ir yra ta vieta, kur šis pažadas tampa realybe.

Trys esminės pamokos

Gimnazijoje buvo daug skaičių, tačiau vienas jų visai bendruomenei buvo ypatingas, tai – septyni. Sakoma, kad septynetas skatina žmones dirbti ir įgyvendinti savo tikslus, ieškoti nuotykių, siekti pokyčių. Apie visa tai prabilo ir septintosios laidos gimnazistė, nepriklausoma valdybų narė ir pirmininkė Orijana Mašalė.

„Frazė „Aukščiau – tik dangus“ – labai koncentruota ir aštri, bet jos atsiradimą gaubia paslaptis. Viena iš versijų, kad ši frazė pirmą kartą buvo užrašyta 1605 metais, Miguelio de Cervanteso knygoje apie Don Kichotą. Kai kurie dalykai mums taip įauga į kraują, kad mes nesusimąstome, iš kur jie yra kilę. Lygiai taip pat į kraują mums yra augę B. Burgio ir KTU gimnazijos pamokos“, – O. Mašalei labiausiai įstrigo trys, kurios esą praverstų ir klestinčiai Lietuvai, apie kurią gimnazistams nuolatos kalbėjo direktorius.

O. Mašalė staiga prisiminė 1996-uosius, kai per informatikos pamoką ji kartu su drauge nusprendė eiti pirkti bandelių. Tą patį jos pasakė ir šio dalyko mokytojui, kai netikėtai sutiko jį tarpduryje.

„Kaip manote, kokios bausmės mes sulaukėme? Jokios. KTU gimnazijoje nereikėdavo tėvų raštelių, KTU gimnazijoje nekviesdavo ant kilimėlio, KTU gimnazijoje nebaudė, nes čia pasitikėjo vaikais. Pasitikėjimas buvo pirmoji pamoka, kurią gavau iš B. Burgio ir KTU gimnazijos“, – nepriklausoma valdybų narė ir pirmininkė prasitarė, kad ši pamoka pravertė ir ruošiantis knygos pristatymui.

Iki gyvenimo pabaigos B. Burgis buvo aukščiausios moralės pavyzdys, kuriam pasakytas žodis, jo laikymasis buvo pamatiniai gyvenimo principai.

Visi norintys renginio metu galėjo įsigyti knygą „Bronislovas Burgis. Aukščiau – tik dangus“. Sumokėję iš anksto, ją buvo kviečiami atsiimti vietoje. Pinigų likimas kilnus – visi jie iškeliavo į B. Burgio paramos ir labdaros fondą, kuris remia gabius vaikus ir mokytojus.

„Prieš tris savaites tarp organizatorių kilo diskusija, kaip reikės kontroliuoti, ar žmonės pervedė pinigus. Kaip reikės tikrinti sąrašus. Vienas alumnas paklausė: o ką B. Burgis sakytų šioje situacijoje? Jis atsakytų: mes pasitikime žmonėmis, jei pasakė, kad pervedė paramą, reiškia – pervedė. Taškas“, – po šio priminimo, anot O. Mašalės, dvejonių, kaip elgtis su knygomis pristatymo vakarą, tiesiog neliko.

Kilkite dar aukščiau

Antroji pamoka, kurią išmoko ne tik O. Mašalė ir visa septinta laida – verslumas. KTU gimnazija buvo pirmoji mokykla šalyje, kurioje buvo imami pinigai už reklamą. B. Burgis suprato, kad įmonėms yra svarbus darbdavio įvaizdis, todėl jos norėjo būti geriausių vaikų akiratyje nuo pat pradžių.

„1997 m. pavasaris. Mano bendraklasis Vytautas nusprendė gaminti lipdukus ir marškinėlius su gimnazijos atributika. Daugelis mūsų juos pirko ir net nepigiai. Visa tai vyko atvirai, skaidriai, nesislepiant. KTU gimnazijoje visada cirkuliavo pinigai. Taip mus B. Burgis mokė verslumo“, – O. Mašalė prisiminė ir legendinę jo frazę, kad nereikia būti biedniems ir teisingiems. Reikia būti turtingiems ir teisingiems.

Galiausiai septintosios laidos gimnazistė prisiminė 1989-uosius ir beprotišką idėją sukurti mokyklą, kokios Lietuvoje nebuvo. Mokytojai, kurie rizikavo savo reputacija ir ateitimi, tąkart demonstravo ypatingą drąsą. Ji tapo trečiąja pamoka gimnazistams.

„Drąsa yra tai, ką B. Burgis davė su savo kalbomis. Jis kalbėjo garsiai, aiškiai, stipriai, aštriai, kartais net per aštriai, bet visada mus ragino būti drąsiais. Jis įrodė, kad vienas žmogus gali pakeist 2 tūkst. alumnų ir jų artimųjų gyvenimus, – O. Mašalė savo kalbą ir knygos pristatymą baigė palinkėjimu, kuris būtų patikęs ir B. Burgiui: – Mes užaugome girdėdami frazę „Aukščiau – tik dangus“, bet M. de Cervantesas, prieš 400 metų parašęs knygą, kurioje ši frazė yra, nežinojo, kad yra kažkas aukščiau už dangų. O juk už dangų, kuris tėra viso labo 100 km virš jūros, yra dar viena, aukštesnė, erdvė. Kelkime ten mūsų šalį. Padarykime šią dovaną B. Burgiui. Kilkime aukščiau nei dangus!“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Joo

O lanzbyyrginė tvarka ėmė ir apkartino gyvenimą šiam iškiliam žmogui.
0
-1
Visi komentarai (1)

Daugiau naujienų